Candida? Biztos vagy benne?
Minden évszaknak megvannak a tipikus betegségei, de vannak olyan egészségügyi problémák is, amik egész évben kísértenek. Sajnos ilyenek a gyakran kínos tünetekkel járó női fertőzések is, melyekkel a nők többségének szembe kell néznie. A hüvelyfertőzés, hüvelyfolyás a leggyakoribb panasz, amivel a hölgyek nőgyógyászhoz fordulnak, és amit a legtöbb esetben gombás fertőzésnek hisznek, holott a háttérben más is állhat.
A nők többsége azonnal gombás fertőzésre gyanakszik, ha viszketést, égő érzést, kellemetlen szagú folyást tapasztal, holott a gyakran kínos tünetek mögött más is állhat. A hüvelyi folyás számtalan okból kialakulhat – mondja dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvos. Fizikai irritációt okozhat például a nem ideális feltételek mellett folytatott szexuális együttlét is. Kémiai irritációt vagy allergiás reakciót okozhatnak kozmetikumok, síkosítók, gumióvszerek, tamponok, intim betétek, de akár az illatosított vécépapír vagy az uszodavíz is. Gyakran áll a háttérben a hüvelyi pH megváltozása, túlzottan lúgos vagy savas irányba való eltolódása. Ez antibiotikum kezelés során vagy savas hüvelyöblítő szerek indokolatlan használata következtében alakulhat ki. A változó korral vagy a terhességgel együtt járó hormonális eltérések is előidézhetik, de felléphet fogamzásgátlók szedése, vagy a teherbeesést elősegítő hormonkezelések kapcsán is.
A hüvelyi folyást kórokozók is előidézhetik. Ezek egy része szexuális érintkezés révén kerül be a női nemiszervekbe, ahol gyulladást okoznak. Ilyenek az STD betegségek, például a gonorrhoea, a chlamydia fertőzés és a trichomoniasis. Más baktériumok, illetve a sarjadzógombák a hüvelyflóra elégtelen védőfunkciója miatt telepedhetnek meg illetve szaporodhatnak el a hüvelyben.
Ha fertőzésre gyanakszunk, a legfontosabb teendő, hogy felkeressük orvosunkat vagy a legközelebbi STD Centrumot, ahol a hüvelyváladékból készült kenetet mikroszkópos, majd laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá. A beazonosított kórokozó antibiotikumokkal, gomba vagy parazita ellenes szerekkel történő célzott elpusztításával párhuzamosan, vagy azt követően, gondot kell fordítani a hüvelyflóra helyreállítására is, ami vagy eleve károsodott lehet, vagy a kezelés során gyengülhet meg.
Számos esetben a hüvelyi folyást és a vele együtt járó kellemetlen tüneteket a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása okozza. Ilyenkor a kezelés fő célja az egészséges hüvelyflóra helyreállítása, és az elért eredmény megtartása. Ebben felbecsülhetetlen segítséget jelentenek az egészséges hüvelyflórát helyreállító szerek – mondja dr. Tisza Tímea. A tejsavat tartalmazó prebiotikus hüvelygél hatékonyan semlegesíti a kellemetlen szagot, és állítja helyre a hüvely normál pH-ját.
Visszalépés