Bakteriális vaginózis
A leggyakoribb hüvelyfertőzés
Magyarországon a nők mintegy 20%-a, más becslések szerint minden nő élete folyamán minimum 1-szer találkozik ezekkel a kellemetlen tünetekkel; rendellenes folyás, zavaró szag, kellemetlen (diszkomfort) érzés. Ezt a tünetegyüttest bakteriális vaginózisnak (BV) nevezik. A BV a hüvely leggyakoribb betegsége, amelyet a hüvely természetes baktérium-egyensúlyának megváltozása okoz. A normál hüvelyi kolonizáló flóra teljes vagy részleges eltűnése mellett a hüvelyváladékban dominálóvá váló vegyes anaerob baktérium flóra lesz jellemző.
Mi okozhatja a BV-t?
Számos tényező okozhat BV-t, többek között:
- menzesz során tampon éjszakai használata
- menzesz alatti szexuális együttlét
- az elhúzódó menstruációs vérzés (amely a pH-szintet emeli)
- méhen belüli fogamzásgátló eszközök (spirál), hüvelygyűrű (amelyek a protein szintet emelik, és így teremtenek ideális körülményt a „káros” baktériumok elszaporodásához)
- gyakori hüvelyi irrigálás (amely a „káros” baktériumokkal együtt kimossa a tejsav-baktériumokat is)
- illatosított intim higiéniás szerek használata
- gyakori szexuális együttlét gumi óvszer nélkül (a spermium lúgos, így megemeli a hüvely pH-szintjét)
- antibiotikum-kezelés.
Fontos megjegyezni, hogy a BV nem függ a személyi higiénétől.
Nem szexuális úton terjedő betegség!
A BV szexuálisan nem aktív nőknél is kialakulhat.
Milyen tünetek utalnak arra, hogy BV-m van?
A BV fő tünete rendszerint a szürkésfehér folyás, amelynek gyakran kellemetlen, halra emlékeztető szaga van. A folyás intenzívebbé válik a menstruációt és a szexuális együttlétet követően, a kellemetlen szag pedig a szexuális együttlét közben válik még észrevehetőbbé. Egyéb jel a hüvelyi diszkomfort érzés, hüvelyszárazság és irritáció, szexuális együttlétkor tapasztalt hüvelyi fájdalom.
Sok esetben azonban a BV nem okoz tüneteket!
Mi történik, ha nem kezelem a BV-t?
Az újabb kutatások azt mutatják, hogy a hüvely fertőzések elleni védelme lecsökken BV-ben, és ez megnöveli a HIV (az aids vírus), és egyéb szexuális úton terjedő fertőzések kockázatát, továbbá emelkedik a kismedencei gyulladások és a méhen kívüli terhesség előfordulásának valószínűsége. Várandós nőknél a BV jelentős komplikációt okozhat: vetélés, koraszülés, korai burokrepedés, szülés utáni méhgyulladás, császármetszés utáni sebfertőzés.
A szövődmények előfordulásának valószínűsége a nőgyógyászati műtéten átesett nők körében is magasabb.
Hogyan szokták kezelni a BV-t?
- Orvos által felírt antibiotikum tablettával vagy hüvelykrémmel. Néhány héttel az antibiotikum kezelés után azonban sok nőnél visszatérnek a BV tünetei.
- Laboratóriumból származó lactobacillus kultúrákat tartalmazó készítményekkel. Hosszantartó hatásuk sok esetben megkérdőjelezhető, mert ezen baktériumok nem képesek jól megtapadni a hüvely falán, és ezért tartós védőhatást nem nyújtanak.
- Lactofeel hüvelygél alkalmazásával, amely alkalmas a BV kezelésére.
- Tejsav tartalmával azonnal visszaállítja a hüvely természetes pH-ját, savasságát; glikogén tartalmával pedig elősegíti a normál baktériumok megfelelő szaporodását.
- A normál pH-szint és a tápanyagul szolgáló glikogén biztosításával, a védő hatású tejsav termelő baktériumok szaporodnak, és ezzel visszaáll a hüvely természetes baktérium egyensúlya. Enyhülnek, megszűnnek a kellemetlen panaszok: a rendellenes folyás, a zavaró szag, a diszkomfort érzés.
- A Lactofeel hüvelygél biztonságossága és hatásossága klinikai vizsgálatok által igazolt.
- A Lactofeel könnyen alkalmazható.
- Várandósság, szoptatás alatt is használható, de ha terhesség alatt hüvelyfertőzésre gyanakszik, forduljon szakorvoshoz.
Mit tehetek, hogy ne újuljon ki a BV?
Számos nő a BV tüneteinek kiújulását tapasztalja pl. hosszan elhúzódó menstruáció vagy antibiotikum-kezelés után. A Lactofeel hüvelygél a hüvely természetes pH-jának fenntartására is alkalmazható.
Bakteriális vaginózis - a leggyakoribb hüvelyfertőzés (TV interjú)
A Lactofeel hüvelygél alkalmazása
Kezelés | |
---|---|
A BV kezelésére, a kellemetlen szag, a rendellenes folyás, a kellemetlen érzés hatékony enyhítésére: | napi 1 tubus 7 napig |
Fenntartás | |
Ha a tünetek kiújulását tapasztalja, a természetes pH-egyensúly és az egészséges hüvelyflóra fenntartásához: | napi 1 tubus 7 napig |
A pH-szint fenntartásához antibiotikum-kezelést követően: | napi 1 tubus 7 napig a kezelés végén |
Ha a tünetek kiújulását tapasztalja a menstruációja környékén: | napi 1 tubus 7 napig a menstruáció végén |